Jazz müziği enstrümanları ve müziğindeki ahenk ile dünyada en çok dinlenen müzik türleri arasında yer alıyor. İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan bu müzik türü, dünyada en popüler olan müzik kültürlerinden birisidir.

 

Günümüzde Jazz müziğine yön veren ve sanata büyük katkılar sağlayan dünyaca ünlü Jazz sanatçıları şöyledir:

 

– Jason Moran:

 

2010 yılında çıkarttığı Ten isimli albümü ile Jazz dünyasına damgasını vuran sanatçı en başarılı Jazz ustalarından birisi olarak anılıyor. Birçok ünlü Jazz sanatçısının da parçalarını seslendirdiği albümünde kendi parçaları da büyük beğeni topladı.

 

– Steve Coleman ve Five Elements:

 

Çıkardığı son albümü ile yılın en iyileri arasında yer alan sanatçı, değişik tarzı ve hayata bakış açısıyla kendinden oldukça sık söz ettiriyor. Yaşam felsefesini müziğine de yansıtan sanatçı, Jazz severlere değişik bir müzik deneyimi yaşatan efsaneler arasında.

 

– Maurice Brown:

 

Genç trompetçi Maurice Brown, New York’a yerleştikten sonra çıkardığı 2. albümü ile Jazz dünyasına damgasını vuran isimlerden birisi. Albümünde R&B ve Hiphop tarzları ile birleştirdiği kendi müziği oldukça değişik bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Jazz müziğine kendi tarzı ile yön veren sanatçının yeni çalışmaları ise büyük bir merakla Jazz dünyası tarafından bekleniyor.

 

– Guillermo Clein:

Arjantinli Jazz sanatçısı bestelerini verdiği isimlerin şöhret basamaklarını hızla çıkmasını sağladıktan sonra kendi çıkardığı albümü ile Jazz dünyasına adını altın harflerle kazımış isimlerden birisi. Sanatçı 2010 yılında Grammy ödüllerinde aday gösterilmiş ve başarılı çalışmaları ile müzik dünyası tarafından yaşayan duayenlerden birisi olarak ilan edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorum atın!
Lütfen adınızı giriniz