Uluslararası İzmir kukla günleri bu yıl 11.si düzenlenen gösterilerle Sabancı Kültür Sarayı’nda başladı. Dünyanın her yerinden katılan kukla sanatçılarının gösterilerini sunacak. 20 ülkeden toplamda 200 kukla sanatçısının yer alacağı gösteriler 19 Mart’a kadar devam edecek.

 

Toplamda 45 açık ve kapalı gösteri sanatseverler ile bir araya gelecek. Uluslararası kukla günleri kapsamında oyunlar izleyicilerle toplam 176 kere gösterilecek. İzmir kukla günlerinin açılış gecesinde İzmir büyük şehir belediye başkanı, İsrail Başkonsolosu, İksev başkanı gibi ünlü isimlerin yanı sıra birçok İzmirli sanatseverde bulundu. Gürol Tonbul’un sunumu ile başlayan gecede ilk gösteri Alman Dirty Granny Tales tarafından gerçekleştirildi.

 

Açılış gösterisi ardından gerçekleştirilen kokteylde ise sanatçılar kukla sanatının yaygınlaştırılması konusunda fikir beyanatlarında bulundular. Kukla sanatının gereken ilgiyi görmediğinden yakınan sanatçılar, genç nesillere bu sanatın aktarılmasını ve yaygınlaştırılması gerektiğini belirttiler. Dünyaca ünlü kukla gruplarının bir araya geldiği gecede yaşanan eğlenceli anlarla hem konuklar hem de sanatçılar keyifli bir gece geçirdi.

 

Uluslararası İzmir kukla günlerinde yapılacak gösterilerin yanı sıra festivaller, sergiler ve atölye çalışmaları gibi birçok etkinlikte bulunuyor. Her yaş grubuna hitap eden festivalde İzmir’in birçok ilçesinde etkinlikler gerçekleşecek ve sanatseverler ile bir araya gelecek.

 

  1. Kipa AVM kukla şenliği özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi görecek gösterilere ve çalışmalara sahne olacak.

 

– Gösteri yerleri: Festival kapsamında gerçekleşecek gösterilere ve yerlerine festivalin resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum atın!
Lütfen adınızı giriniz