1938 Kırşehir doğumlu olan Neşet Ertaş sevilen bir Türk halk ozanıdır. Daha küçük bir çocukken keman ve bağlama çalmaya başlamış, babası Muharrem Ertaş onu hep desteklemiştir. Düğünlerde saz çaldığı dönemler sonrası İstanbul’a gelmiş, 1957’de çıkardığı ilk plağı ile tüm Türkiye’de tanınmıştır. 25 Eylül 2012’de hayata gözlerini yuman sanatçı Kırşehir’de toprağa verilmiştir.

 

Mütevazi kişiliği

 

Neşet Ertaş Süleyman Demirel’in Devlet Sanatçılığı teklifini bile reddeden ve bir halk ozanı olmayı yeğleyen mütevazi kişiliği ile çok sevilmiştir. Unesco Neşet Ertaş’ı “Ulusal yaşayan insan hazinesi” olarak atfetmiştir. İTÜ Devlet Konservatuvarı fahri doktora unvanı vermiş, eserleri konservatuvarlarda ders konusu olmuştur.

 

Sanat hayatı

 

12 yaşında annesini kaybeden sanatçı babasından çok etkilendiğini ve aynı ruh insanları olduklarını dile getirmiştir. 1962 yılında yaptığı evliliğe babası şiddetle karşı çıkınca uzun yıllar baba oğul konuşmamıştır. 1957 yılında çıkardığı ilk plaktan sonra birçok sevilen eseri ile gönüllerde taht kurmuştur. Alkol ve sigara bağımlılığı yüzünden 1978’yılında parmak uçları felç geçirmiş ve işsiz kalmıştır. Daha sonra Almanya’ya giderek tedavi olan sanatçı 2000’li yıllarda tekrar Türkiye’ye dönerek sanat yaşamına kaldığı yerden devam etmiştir.

 

En çok sevilen eserleri

 

Neredesin sen, ah yalan dünya, zülüf dökülmüş yüze, gönül dağı, mühür gözlüm, kendim ettim kendim buldum, hata benim, haydar haydar, seher vakti, zahidem, bağa gel bostana gel, yazımı kışa çevirdin, hüdayda en çok sevilen eserleri arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum atın!
Lütfen adınızı giriniz