Kökeni Afrika’ya dayanan jazz müziği, ilk kez 1900’lü yıllarda Amerika’nın güneyinde gelişmeye başlamıştır. Amerika’ya köle olarak getirilen zenciler buraya müzik kültürlerini de taşımış, 1920’li yıllarda ise Jazz müziği son şeklini almıştır. Halen günümüzde en çok sevilen ve en keyif alınan müzik türlerindendir.

 

Jazz ilk kez New Orleans’da Ortaya Çıktı

 

Renkli bir eğlence hayatı olan Ne Orleans 1800’lü yıllarda önemli bir ticaret yolu olduğundan dünyanın her yerinden insanları karşılıyordu. Barlar, eğlence mekânları bu nedenle oldukça fazla idi. Düzenlenen partilerde dans ve müzik eğlencenin temeli idi. Bu da o bölgede birçok müzisyenin müzik yapabileceği keyifli ortamlar yarattı. Zamanla müzisyenler farklı tarzda müzik yaparak yeni stiller oluşturdu. Müzikteki yeni arayışlar jazz müziğinin doğmasında büyük rol oynadı. Afrikalı kölelerin çalışırken mırıldandığı kendi kültürlerine has jazz melodileri ise müzisyenlere ilham oldu. Böylece jazz ilk kez New Orleans’ta şekillendi.

 

Jazz müziği bir doğaçlamadır

 

İlk zamanlar atışma şeklinde söylenen Jazz, zamanla sözlerin ve melodilerin de işin içine girmesi ile şekillendi. Bandolar müzik yaptı, solo müzisyenler ise doğaçlamalarına devam etti. jazz müziğinde halen mavi notalar, çoklu ritim, hard bop, senkop, swing, bebop, atışma ve doğaçlama tekniklerini kullanılmaktadır. Zenci Amerikalıların Afrika’dan getirdiği blues ve ragtime müzik türleri jazz müziğinin şekillenmesinde önemli rol oynamıştır.

 

Günümüzde jazz halen büyük bir keyifle dinlenmekte, birçok şarkı jazz yorumlarla dinlenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum atın!
Lütfen adınızı giriniz