İslamiyet’te ve Müslümanlıkta müziğin eğlendirmeden ziyade Allah için yapılan kulluğu hatırlamak amacıyla icra edilen müzik türüne Tasavvuf müziği denilir. Tasavvuf felsefesinin müziğe yansıması şeklinde de nitelendirilir.

 

En önemli çalgıları ise ney ve kudüm olan tasavvuf müziğinin bazı noktalarında da geleneksel sanat müziğinin değerleri kullanılır. Tasavvufi sanat müziği tarzında Sema, Gülbang ve Ayini Şerif gibi çeşitli formlar görülürken Tasavvufi Halk Müziğinde ise halk müziği melodileri ön planda tutulur ve çokça kullanılır. Tasavvufi halk müziğinde sözler hece vezninde düzenlenir ve en önemli çalgısı ise çöğür kabul edilir.

 

Tasavvufi halk müziği Nefes, Duvaz-ı İmam, Samah ve Deyiş gibi kavramlardan meydana gelir. Genel anlamda tasavvuf müziğinde ney, kudüm, nevbe, bendir ve rebab gibi çalgılar sıklıkla kullanılmaktadır. Çok eski yıllardan bu yana üzerine çeşitli eklemeler yapılarak günümüze kadar gelen tasavvuf müziğinin çok değerli sanatçıları vardır. Itri, Osman Dede, Dede Efendi ve Ahmet Ağa gibi bestecilerce düzenlenen Mevlevi ayinleri Türk tasavvuf müziğinin en önemli başyapıtlarını oluşturmaktadır.

 

Mevlevi tarikatının önderliğinde icra edilen tasavvuf müziğinin dışında cami müziği de Tasavvuf müziğinin bir türü olarak değerlendirilebilirken tasavvuf müziğinde net ve diğer enstrümanlar eşliğinde ibadetler yapılırken cami müziğinde ise sadece insan sesi yani acapella şeklinde zikirler yapılmaktadır. Tasavvuf müziğinin günümüzde Mevlevi ayin ve etkinliklerde kullanılıyor olması bilinirliğini ve popülaritesini arttıran bir etken olarak tüm dünyada ilgi çekmeyi başarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum atın!
Lütfen adınızı giriniz