Popüler müzik geniş kitleler tarafından dinlenen ve içerisinde sadece bir müzik türünü barındırmaya bir akımdır. Popüler müzik akımı 1940 yıllarından itibaren yaygınlaşmış ve geniş kitlelere hitap eden bir şekle gelmiştir. Pop müzik günümüzde kitleler tarafından en çok dinlenen ve sevilen türlerin de başında geliyor.

 

Ülkemizde 1980’den sonra hızlı bir şekilde yaygınlaşan pop müziğin belirli bir kavramı veya özellikleri bulunmamaktadır. Birçok çalgıyı ve tarzı içinde barındıran bu müzik akımı, dünyada büyük bir hızla ilerlediği gibi, ülkemizde de aynı etkilere sahip olmuştur. 1990’lı yıllarda popüler müziğe öncülük eden isimlerden birisi olan Tarkan, aynı zamanda dünya çapında da bir üne kavuşarak ülkemizdeki popüler müzik kültürünü yaygınlaştırmıştır.

 

Zaman içerisinde pop müziğine arabesk çalgılarda eklenerek arabesk pop akımı ortaya çıkmıştır. Ülkemizde oldukça sevilen ve en çok dinlenenler arasına giren arabesk pop şarkılar uzun süre liste başında kalarak kitleler tarafından da dinlenmiştir.

 

Dünyada pop müziğine öncülük eden isim ise Michael Jackson’dır. Ünlü şarkıcının şöhreti kendi ülkesini aşmış ve tüm dünya tarafından dinlenilen ve hayranı olan bir isim olmuştur. Ölümden sonra bile hala daha şarkıları en çok dinlenenler arasında yer almaktadır.

 

Kitleler tarafından dinlenen pop müzik akımı her yıl kendini yenilemekte ve yeni melodiler insanların beğenisine sunulmaktadır. Oldukça dinamik bir yapıya olan pop müzik kültürü değişen şartlara da kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum atın!
Lütfen adınızı giriniz