Günümüzde klasik müzik, takım elbise giyinmiş kişilerin sahnede topluca bazı aletler çalarak sanat yaptığı şeklinde bir izlenime sahip olsa da, klasik müziğin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Klasik müzik, tohumları ve gelişimi Batı Avrupa’da gerçekleşmiş, genellik ile soylu ve asil ailelerin desteği ve ilgisi ile gelişimine devam etmiştir. Rönesans dönemlerinde ilk defa tek bir kişinin söylediği bestelerden, çok daha fazla kişinin seslendirdiği melodilere geçiş yapılmış; bu da klasik müziğin ortaya çıkışına neden olmuştur.

 

Rönesans döneminin bittiği ve müzik dünyasında Barok Döneminin başladığı tarihlerde, klasik müzik farklı enstrümanların birleştiği, notaların ve seslerin süslendiği bir müzik türü olarak kendisini ön plana geçirmiştir. Günümüzde halen dinlenmekte olan pek çok klasik müzik eseri, bu dönemde bestelenmiş ve söylenmiştir. Aynı zamanda bu dönemin klasik müzik üzerinde ki etkisini hissetmek bugünde dahi mümkündür. Belirli zamanlar ardından piyanonun keşfedilmesi ile birlikte kapanan Barok Dönemi yerini Klasik Döneme bırakmış, bu dönemde klasik müzik şuan ki haline en yakın şeklini almıştır.

 

Bu dönemde yeni icat edilen piyanonun, klasik müzikte etkisi oldukça büyük olmuş ve vokaller ile birlikte sahnelerde kullanılmıştır. Ardından Romantik Döneme geçiş yapan klasik müzik, yıkılan burjuvazi düzeni ile birlikte sadece saraylarda ve soylulara değil tüm halka ulaşmıştır. Bundan sonraki yüz yıl içerisinde klasik müzik; beş yaylı, on üflemeli ve yedi vurmalı enstrüman ile evrimini tamamlayacak ve yerini günümüzde ki Modern Döneme bırakacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum atın!
Lütfen adınızı giriniz