The Beatles, İngiltere’de Liverpool kentinde 60’lı yıllarda kurulmuş bir müzik grubudur. The Beatles, pek çok satış rekorlarını kırarak elliden fazla hit şarkısıyla listelerde uzun süre başarı göstermiştir. Sadece Amerika’da dahi yirmi tane liste başı şarkısı vardır. Yüzyılımızın en büyük müzik akımı olarak nitelendirilen The Beatles hakkında 1985 tarihinde yaklaşık bir trilyonun üzerinde satış yaptığı tespit edilmiştir. Paul McCartney tarafından yazılarak söylenen “Yesterday” isimli şarkısı müzik tarihinin gelmiş geçmiş en çok yorumlanan şarkısı olarak tarihe geçmiştir.

The Beatles, kendi müziklerini kendi besteleyen ve pek çok farklı müzik tarzını içeren (blues, heavy metal, country müzik) ilk rock grubudur. Grubun kendine has giysileri, saç stilleri, müzik enstrümanlarının hepsi etkin oldukları dönemlerin modasına yön vermiştir hatta sosyal bir kültür haline gelmiştir.

The Beatles üyeleri John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr’dır. Grupta şarkıları genellikle Lennon ve McCartney yazarken George Martin albümlerinin prodüktörlüğünü yaparak başarılarında etkili olmuştur. The Beatles, 1963 tarihinde İngiltere’de çok ünlü olarak Beatlemania olarak isimlendirilen bir akıma neden olmuş Kuzey Amerika ve daha sonrada tüm dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Amerika’daki kariyerlerine ise eski Rock ve R&B şarkılarını yorumlayarak başlasalar da zamanla kendi stillerini ve sanat fikirlerini ortaya çıkarmışlardır.

The Beatles grubu müzik kariyerlerinden hariç beş sinema filminde de oynamışlardır (A Hard Day’s Night, Magical Mystery Tour, Help!, Yellow Submarine, Let It Be). 1960 yıllarındaki gençlik akımlarının yaratıcısı ve öncüleri olmaları nedeniyle basından ani bir şekilde yoğun tepkiler alan ünlü grup, 1970 yılında grup üyeleri arasında çıkan bazı sorunlar sebebiyle dağılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorum atın!
Lütfen adınızı giriniz