Rap 1980’li yılların sonunda Amerika’da yaşanan olayları protesto amacı ile çıkan bir müzik türüdür. Aslında kökeni 1970’li yıllara dayanmaktadır. Sözleri müzik temposuna uygun kafiyeli sözlerdir. Protest rap ise adı üstünde sisteme, hükumete veya politikaya karşı çıkanların protesto amaçlı söylediği sözlerden oluşan rap türüdür. Sözleri daha ziyade politik konular içermektedir. Underground MC’lerin en sık yaptığı rap çeşididir. Gazapizm, Hidra, Şiirbaz gibi MC’ler protest rapta çok başarılıdır.

Türkçe protest rapın en başarılı MC’leri

Şiirbaz
Stabil Bakunin
GazapizmPit10
Red
Patron
Saian Sakulta Salkım
Hayki
Çağrı Sinci
İndigo

Protest rap şarkı sözleri

Protest rap şarkı sözleri son derece yargılayıcı olup çoğu zaman küfürlerle doludur. Yaşanan sıkıntılardan, acılardan bahseder. Eleştiri dili ağırdır. Bazı mısralarında kendinden bahsederken bazılarında ise sistemden bahsederek acımasızca yargılar.

Sistemi, düzeni, politikayı veya hükumeti eleştiren protest rap şarkıları MC yani master of ceremony-seremoni ustası tarafından söylenen protesto içerikli serzenişlerle söylenen şarkılardır. Rap müziğinin bir türü olarak ne kadar agresif olsa da çok sevilmekte ve keyifle dinlenmektedir. Gençler arasında oldukça yaygın olan Rap müziği, protest rap la rap müzik anlayışına farklı bir bakış açısı getirmiştir.

Söyleyen rapçının vücut dilini de kullandığı agresif olmanın yanında eğlenceli de bir müziktir. Duraksamadan söylenen kafiyeli sözleri bazen takip etmek zordur. Tüm dünyada yaygın bir rap türü olarak halen büyük bir coşku ile söylenip dinlenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum atın!
Lütfen adınızı giriniz