Müzik kültürünün uğramış olduğu büyük reform sonucunda meydana gelen müzik türlerinden birisi de Rock müzik türü olmuştur. Bu değişimlerin başladığı 20. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan Rock kültürü, pek çok insan tarafından sevilmiş ve benimsenmiştir.

Elektrogitar, basgitar ve bateri ile oluşan enstrümanlara eşlik eden vokal tarzında melodi ile oluşan bir formdur. Saksafon ve benzeri çeşitli enstrümanlarda bu tarzın ilk ortaya atıldığı zamanlarda kullanılmış olsa da artık kullanılmayan ve yerini Jazz tarzına bırakan enstrümanlar arasında yer almaktadır. Rock müzik kültüründe yüzlerce farklı tarz ve yapıda müzik yapan gruplar ve bu grupların şarkıları yer almaktadır. Fakat Rock müziğin en çok bilinen iki türü; Punk Rock ve Hard Rock olmaktadır.

Rock müzik türünün keşfedilmesinde en büyük rolü İngiltere oynamıştır. İngiltere’de çeşitli grupların yapmış olduğu şarkılar ile birlikte 1960 yılında oldukça popüler bir üne kavuşan Rock tüm dünyaya buradan yayılmıştır. ‘İngiliz Fethi’ olarak adlandırılan Rock akımı, İngiltere’den Amerika’ya, oradan da tüm uluslara ve kültürlere yayılarak; tarihsel gelişiminde ki rolünü tamamladı.

Günümüzde Avrupa ülkelerinde en sevilen müzik türleri arasında yer alan Rock’ın pek çok farklı gurubu ve şarkısını içerisinde barındıran kökleri bulunmaktadır. Aynı şekilde Rock kültürünün dünya üzerinde tanınması ve yayılmasında önemli role sahip; rock and roll ve rockabilly gibi Rock müziği çeşitleri günümüzde halen sevilen ve büyük hayran kitlelerine sahip müzik türleri arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum atın!
Lütfen adınızı giriniz